Në Islam nuk ka Dhunë  Hitskin_logo Hitskin.com

هذه مُجرَّد مُعاينة لتصميم تم اختياره من موقع Hitskin.com
تنصيب التصميم في منتداكالرجوع الى صفحة بيانات التصميم

Islam for all-الإسلام للجميع

هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

Në Islam nuk ka Dhunë  Aya10
Questo sito e' protetto con
Norton Safe Web


    Në Islam nuk ka Dhunë

    الحلاجي محمد
    الحلاجي محمد
    Servo di Allah


    Sesso : ذكر

    Numero di messaggi : 6995

    Në Islam nuk ka Dhunë  Empty Në Islam nuk ka Dhunë

    مُساهمة من طرف الحلاجي محمد الأحد 31 أكتوبر - 17:59:12

    ''NE FE NUK KA DHUNE ...''-Kur'an,2;256
    Besime ka te ndryshme, kurse veq një Fe ekziston në Botë dhe ky është Islami. Pasi ne Islam nuk ka Dhunë, ne Detryat tjera ska edhe me hiq Dhunë-kushdo Pushteti qoftë
    .....nga Bukurmal

    Nje nga dispozitat themelore, bazuar ne Kur'anin e shenjtë, eshte se NUK ka dhune ne fe. POR eshte detyre e Muslimaneve t'ia prezantojne fene e tyre ISLAME (ndryshe te bejne da'ua) njerezve te tjere keshtu qe ata te mund te shohin qarte te verteten. Pasi neve si Muslimane e kemi bere kete - transmetimin e mesazhit Islam - varet tërësisht nga individi të vendose nëse dëshiron ta pranojë Islamin, ose te vazhdoje me (mos)besimin e vet. Asnje njeri NUK duhet te kërcënohet apo dhunohet nëse ai vendos te mos e pranoje Islamin.

    Evidence e qartë per kete gjendet ne Kur'anin e Madheruar:

    “Nuk ka dhunë në fe. Është sqaruar e vërteta nga e kota. E kush i hedh poshte besimet e kota dhe i beson Allahut, ai është kapur për lidhjen më të fortë, e cila nuk ka këputje. Allahu është dëgjues i dijshëm.” Sure el-Bekara2:256

    “Sikur të kishte dashur Zoti yt, do t’i besonin Atij çka janë në Tokë që të gjithë. A ti do t’i detyrosh njerëzit të bëhen besimtarë?” Sure Junus, 10:99

    “E, nëse ata të polemizojnë, thuaj: “Unë ia kam nënshtruar gjithë qënien time Allahut, e (kështu bëjnë) edhe ata që më ndjekin mua!” Pastaj pyeti ata te cilëve iu është dhënë Libri si dhe analfabetët: “A do t'i nënshtroheni edhe ju (Atij)?” Nëse ata pranojnë të nënshtrohen (bëhen Muslimanë), atëherë janë në rrugë të drejtë; por nëse ata refuzojnë, vërtetë ti e ke obligim vetëm t'ju komunikosh (të percjellësh) Mesazhin; Allahu është Basir (-Ai që sheh) gjithë robërit e Tij.” Sure Al-Imran, 3:20

    “I Dërguari e ka për detyrë vetëm t'ju kumtojë shpalljen (Mesazhin). Allahu di çfarë ju publikoni haptas dhe çfarë mbani të fshehtë." Sure El-Maide, 5:99

      الوقت/التاريخ الآن هو الأحد 19 مايو - 19:15:02